Když jsem začínal lékařskou praxi, první dekádu jsem v nemocnici sloužil kolem 180 hodin měsíčních přesčasů. V praxi to znamená, že za prvních 10 let tam vlastně strávíte čas, který by byl požadován za let 20.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Radek Plichta 04.09.2019 17:54
S Pepou Veselkou nás pojí vzpomínky nejenom na doby, kdy jsme se navzájem bránili při mnoha basketbalových "mačích" nesmiřitelných týmů Kbel a Žižkova. Bohužel jsem se s ním setkal i ve chvílích pro mě nejtěžších, kdy před Vánoci 95 na Emergency přijímal moji umírající maminku s ALS. Choval se profesionálně, byť nám oběma bylo jasné, že jí již zbývají jenom poslední hodiny života. Touto cestu bych mu rád poděkoval a připomněl mu, že tehdy došlo k nepříjemné situaci, kdy zdravotní personál nebyl ochoten odnést zkumavky s maminčinými odběry do laboratoří, což byla podmínka pro její přijetí. Musel jsem je tam odnést já sám. Pepa již určitě na tuto nepříjemnou situaci zapomněl - já s ní musím žít již více jak dvacet čtyři let. Možná právě proto nedokáži jeho postřehy a komentáře z lékařského prostředí dočíst až do konce. Je mi to líto, bolest a pachuť zůstává.
Jiří Šoupal 04.09.2019 09:32
Lékaři v zahraničí skutečně trosky nejsou. Pokud se jedná o lékaře na západ od Česka. Lékaři na Ukrajině či v Polsku jsou na tom možná ještě hůře než lékaři v Česku. Moje osobní zkušenost je, že lékaři v USA a západní Evropě stráví v nemocnicích hodně času v době výcviku/rezidentury (která trvá 4-6 let po škole) a poté, jako konzultanti (tedy lékaři s atestací) pracují 40 hodin týdně za cca 10-20 tisíc Euro měsíčně. U nás je situace taková, že lékaři pracují více než 400 hodin přesčasů ročně i po atestaci a jejich plat je přijatelný jen díky těmto nezákonným přesčasům. Ano, někteří slouží snad i rádi, i když takové neznám. Většina doktorů po atestaci by ráda pracovala 40 hodin týdně za plat svých západních kolegů (nebo za 4 násobek průměrné mzdy). Realita je ale taková, že pracují 60+ hodin týdně a jejich plat je nižší. A to někdo jako otroctví a vyhoření vnímat skutečně může.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru