Skoro všechno živé na Zemi přímo nebo nepřímo pohání Slunce prostřednictvím fotosyntézy − jde o trvale obnovitelný zdroj energie, který příroda vyvíjí a testuje už několik miliard let. Nabízí se proto možnost ji okopírovat. K nastartování fotosyntézy je potřeba jen sluneční světlo, voda a oxid uhličitý, tedy "výrobní materiál" všude snadno dostupný a z obecného hlediska vlastně zadarmo. Pokud by se do přirozeného procesu podařilo vstoupit ve správných fázích a upravit jej nebo napodobit, bylo by možné z výchozích surovin získávat paliva (tj. uskladnit energii slunečního svitu na pozdější využití) nebo přímo elektřinu.

Zkrocení fotosyntézy také nabízí možnost vytvořit plodiny, které budou využívat světlo k produkci nutričně hodnotných potravin mnohem efektivněji, což zvýší produktivitu zemědělské výroby. Prostřednictvím fotosyntézy je také možné likvidovat a využívat CO2 vznikající jako odpad v technologických procesech, které jsou kvůli jeho emisím označovány jako jedna z příčin oteplování klimatu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru