O srpnu 1968 se v komunistických školách nesmělo mluvit jinak než jako o bratrské pomoci vojsk Varšavské smlouvy, která přišla zachránit socialismus před kontrarevolucí. V Liberci, kde jsem se narodil a chodil na gymnázium, to byla poměrně směšná snaha zakamuflovat stále bolavou skutečnost, kterou si pamatovala každá rodina ve městě. Snad opravdu každý měl doma nebo viděl u sousedů nějaké ty fotografie třídy Prvního máje ze dne 21. srpna 1968, přeplněné šňůrou sovětských tanků, někde dokonce vlastnili ušmudlané kopie ikonického záběru, na němž sovětský tank najíždí do podloubí na náměstí Míru, dnes Benešově náměstí. Všichni také věděli, že v Liberci se intenzivně střílelo do protestujících rozčilených občanů a že sovětští vojáci zabili několik lidí, takže pohádkám o pomoci proti kontrarevoluci mohli věřit opravdu jen přesvědčení soudruzi vyučující občanskou nauku, a i o nich by se dalo směle pochybovat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru