Pokud by měl vyjít původní plán šéfa italské pravicově populistické Ligy a dosud vicepremiéra Mattea Salviniho, tak by 66. poválečná vláda mohla způsobit notnou komplikaci v domácí i evropské politice. Salvini, jehož strana povyskočila na necelých 40 procent podpory, tedy více než dvojnásobek zisku z loňských voleb, si spočítal, že by mu vzhledem k bonusu poslaneckých mandátů přidělovaných vítězi stačila koalice s jednou menší stranou. Potom by dosáhl na to, co sám označil jako plnou moc k prosazování svého razantně euroskeptického programu, včetně zbavení se rozpočtových závazků. To se rovná odjištěnému granátu, protože Itálie je třetí největší ekonomika eurozóny a její zadlužení je na úrovni Řecka, když se propadlo do hospodářské a měnové krize.

V politice však jedny počty nevystačí. Salvini má pravdu, že pokud mu do předčasných voleb zůstane nynější podpora, premiérské křeslo mu neunikne. Ale v Itálii platí, že po pádu vlády, který v úterý vyvolal její předseda Giuseppe Conte svou demisí, chod věcí určuje hlava státu. A prezident Sergio Mattarella bude nejdříve zjišťovat, zda není možná jiná vládní většina. Aritmeticky se nabízí spojenectví jedné z dosavadních vládních stran, levicově populistického Hnutí pěti hvězd, a Demokratické strany, která řídila zemi před nynější koalicí. Obě seskupení byla dosud vůči sobě nevraživá, protože loví v podobných voličských rybnících. Nic však netmelí víc než společný sok, v daném případě Salviniho Liga. A Hnutí pěti hvězd k volebním urnám nepospíchá, protože průzkumy mu věstí propad z loňských více než třiceti procent na polovinu.

Salvinimu jeho plán nemusí vyjít. Místo aby vládu získal celou, může z ní jeho strana zcela vypadnout. To je důvod, proč mobilizuje své stoupence, aby si předčasné volby vynutil tlakem veřejnosti. To vše v době, kdy by Itálie potřebovala na podzim uklidnit věřitele sestavením důvěryhodného rozpočtu. Je to plavba na hodně vratké lodi s nepředvídatelnými důsledky.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru