K zemi se řítí zbloudilá kometa. Jako první na ni upozorní mladý pubescent. Zbývá pár let do srážky. V jisté malé zemi se rozhoří vášnivá debata. Netýká se však komety. Lidé se přou, kolik je chlapci let, co jí k obědu, kdo ho platí, proč se tak divně oblíká, proč místo koukání na nebe raději nekouká na televizi nebo jestli náhodou není nějak postižený. Všichni křičí, aby neslyšeli, co říká. Nedává to samozřejmě žádný smysl. Kometu nezajímá, co si lidé myslí o onom chlapci.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Libor Foltýnek 21.08.2019 11:04
Děkuji za článek. Myslím, že podstata sdělení je to, že aby někdo měl pravdu, nemusí být dokonalý. Pokud řeknu, že přecházení na červenou není bezpečné, bude to pravda, i když to sám někdy udělám. Akorát v tom případě bude snadné to zpochybnit.
Pavel Pluháček 20.08.2019 14:51
Klasická ukázka "ode-zdi-ke-zdizmu". Tvrzení 97% vědců se shodne, že klimatické změny jsou způsobeny člověkem, neimplikuje, že pokud to hned nezměníme, za pár let všichni vymřeme. Takže situace spíš je, že někde daleko za Plutem letí kometa a míří někam k nám. A ano může nás trefit, ale na tom se zatím vědecká obec opravdu neshodne. Souhlasím, že je lepší se na případ, že kometa je opravdu na kolizní dráze, připravit. Pokud ano, máme asi pouze jeden pokus to odvrátit (jestli vůbec). Ale realita opravdu není ani bílá, ale ani černá. A zatím za většinou akcí na záchranu planety stojí nerozvážné akce typu biopaliva, větrníky a solární elektrárny způsobující kolapsy rozvodných sítí, atd. Rychlé politické body ale nakonec nulová nebo často i záporná bilance. Přímo ukázkové je, jak lidé, volající po akci pro snížení CO2 (s čímž ja naprosto souhlasím) zároveň stejně razantně zavrhují jadernou energii. Přitom jsem ještě neslyšel/nečetl seriozní pojednání, že by naše civilizace byla schopna výpadek fosilních paliv v tak krátkém horizontu plně nahradit obnovitelnými zdroji.
Pavel Valchář 20.08.2019 12:32
Velmi trefný článek. Vystihuje podstatu současné situace a je úplně jedno, jestli těch vědců jsou 3% a nebo 20%. I kdyby byla pravda, že změny se dějí z nějakého jiného důvodu, než činností člověka, nevíme to jistě a měli bychom se chovat tak, aby člověk k té změně v oteplování planety nepřispíval ani teoreticky. Tam, kde je ale negativní činnost člověka naprosto nepopiratelná - zamoření podzemních vod, zamoření vzduchu, eroze půdy - tam také není vidět nějaká velká snaha o změnu...Jedeme na dluh a brzy nás to dožene. Drtivé většině lidí na planetě je bohužel jedno, jakým směrem to jde. Mnozí mají co dělat, aby přežili a životní prostředí je to poslední, co je zajímá. Ve vyspělých zemích to mají v rukou lidé ve volbách a následně politici, ale kolik je těch politiků, které zajímá něco jiného, než jejich další zvolení za 4 roky? Co nevidět bude na planetě 10 miliard lidí, to nemůže bohužel ta planeta unést...Ovzduší, voda a oteplování planety jsou pro všechny lidi společné, nelze se tomu vyhnout, týká se to všech...
Jaromír Matýšek 20.08.2019 11:03
Palec nahoru, bohužel "klimaskeptik" chrání své křehké ego a představu o životě, a pravda je příliš ohrožující...
Jakub Šlezar 20.08.2019 09:11
Shrnul jste to velmi dobre. Dekuji
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru