Banka Goldman Sachs změnila názor. K dohodě mezi Spojenými státy a Čínou nedojde před prezidentskými volbami v USA v příštím roce, jak dosud předpokládala. Bohužel, nejedná se o ekonomicky příznivý názorový posun, smysl však dává značný. Jak ze strany Washingtonu, tak Pekingu.

To proto, že Spojené státy i Čína mají po ruce měnovou munici, kterou mohou alespoň na čas vzpružit svoji ekonomiku. Americký prezident Donald Trump tak poslední dobou spíše než na Čínu tlačí na americkou centrální banku, aby snižovala úrokové sazby agresivněji. Trh navíc spekuluje, že v případě nutnosti sama Trumpova administrativa intervenuje za slabší dolar.

Trump je zjevně ochotný učinit všelicos, aby se mu ekonomika kvůli obchodní válce před volbami nepoložila. Jen jedno neudělá − Číňanům neustoupí ani o píď. Bojí se, že by osudově ztratil tvář.

Téhož se bojí i Peking. Ten si však může navíc ještě malovat, že třeba Trump příští rok ani znovuzvolen nebude. Tak proč činit ústupky hned teď. Třeba Trumpa nahradí někdo smířlivější.

Rok a něco už to Čína vydrží. Tím spíše, když Peking zapojí další měnověpolitickou munici. Aby si zbytečně dále neoslaboval měnu, zvolí místo snížení sazeb třeba jen další redukci rezervních požadavků bankám.

Zdá se tedy, že USA s Čínou začnou opravdu jednat nejdříve teprve až po prezidentských volbách. S Trumpem či bez něj. Do té doby ovšem budou vážně strádat Evropa či Japonsko, které už na rozdíl od USA a Číny prakticky žádnou měnovou munici ve svém arzenálu nemají.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru