Nálada německých spotřebitelů se dál zhoršuje. Pokles nyní trvá už tři měsíce. Stěžejní příčinou je zpomalování globální ekonomiky, obchodní spory ve světě a odchod Británie z Evropské unie. Lidé se obávají ztráty zaměstnání a příjmů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Index nálady německých spotřebitelů na měsíc srpen klesl na 9,7 bodu z 9,8 bodu před měsícem, v souladu s očekáváním analytiků. Index tak byl nejslabší od dubna 2017.

Výdaje domácností a stavebnictví se v poslední době staly hlavním motorem růstu největší evropské ekonomiky, když její vývoz oslabuje. Domácí poptávku podporuje rekordně vysoká zaměstnanost, růst mezd, který je vyšší než inflace, a nízké náklady na úvěry. Pokračující pokles důvěry spotřebitelů však naznačuje, že propad ve výrobě závislé na vývozu se nyní šíří i do jiných odvětví ekonomiky.

Za obavami z recese stojí obchodní napětí ve světě, pokračující jednání o brexitu a globální ekonomické zpomalení, řekl výzkumník GfK Rolf Bürkl. Situace má největší dopad na zaměstnance exportních sektorů, jako je automobilový průmysl a jeho dodavatelé.

Dílčí index očekávání vývoje ekonomiky klesl na minus 3,7 bodu a je nejnižší od listopadu 2015. Zhoršila se také ochota spotřebitelů utrácet, nachází se na nejnižší úrovni za téměř čtyři roky.

"Hlavní hrozbou pro důvěru spotřebitelů je neustále se zvyšující strach ze ztráty zaměstnání," řekl Bürkl. "Bude-li tento trend pokračovat, výdaje domácností by mohly v následujících měsících dále oslabovat," dodal.

Dílčí index očekávání vývoje příjmů se ale po poklesu v předchozím měsíci zlepšil, což naznačuje, že spotřebitelé v nadcházejících měsících počítají s dalším zvyšováním mezd, uvedla GfK. Z části je zlepšení výsledkem zvýšení příjmů důchodců, které vláda schválila s platností od července.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červenci zpomalilo na 1,1 procenta z červnových 1,5 procenta. Inflace se tak dostala na nejslabší úroveň od listopadu 2016. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které v úterý zveřejnil německý statistický úřad.

Německo je největší ekonomikou, která používá jednotnou evropskou měnu euro. Úterní údaje o inflaci pravděpodobně podpoří názor, že Evropská centrální banka (ECB) by měla podpořit ekonomiku eurozóny dalším uvolněním měnové politiky. Analytici červencovou inflaci v Německu odhadovali na 1,3 procenta, uvedla agentura Reuters.

ECB nyní hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporuje rekordně nízkými úrokovými sazbami. Minulý týden navíc signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů. Loni v prosinci ECB ukončila program nákupů dluhopisů, jehož prostřednictvím napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů korun).

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad červencového vývoje inflace v celé eurozóně ve středu. V červnu meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na 1,3 procenta z květnových 1,2 procenta.