Adam Ondra a Max Habanec. Jeden se věnuje lezectví, druhý jezdí na skateboardu. Oba jsou představiteli sportů, které zažijí na olympijských hrách premiéru. A oba mají slušné šance být u toho. Kromě lezectví a skateboardingu se na další letní olympiádě za rok v Tokiu nově představí také softball, baseball, surfování nebo karate.

HN: Jak komunita kolem vašeho sportu vnímá, že se dostal na olympiádu a budou se za něj udělovat medaile?

Adam Ondra (AO): Komunita je rozdělená na dva tábory, jeden to vnímá jako veskrze pozitivní věc. Ten druhý, těžko říct, jestli menšina, nebo polovina, to vnímá jako nebezpečí komercializace našeho sportu. A především se obává toho, že to může ovlivnit volnočasové lezení na skalách tím, že venku bude přibývat lidí a lezecké terény i lezecké oblasti budou přelidněné a bude tlak je více zajistit a zpřístupnit je tak většímu množství lidí. Což pak pro někoho ztrácí nádech dobrodružnosti, který k našemu sportu patří. Já se toho úplně nebojím. Vnímám lezení na skalách venku a lezení na umělých stěnách vevnitř jako dva oddělené sporty a nemyslím si, že větší popularita našeho sportu díky olympiádě musí znamenat přeplněné lezecké terény venku. A už vůbec to nemusí znamenat, že by se tradiční cesty přejišťovaly na "via ferraty", tedy bezpečnější cesty opatřené ocelovými lany.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.