Retro podle všech průzkumů konzumních značek láká. Merkur, Kofola či Favorit jsou symbolem současného úspěchu, ale také vítězstvím nostalgie po dobách, kdy sice v obchodech nic moc nebylo, ale aspoň to bylo "za levno". Na Slovensku loňský průzkum, který pro nevládní Konzervativní institut M. R. Štefánika provedla agentura Focus, ukázal, že si plných 42,6 procenta respondentů myslí, že se za komunismu žilo lidem lépe než teď (současnost preferuje necelá třetina oslovených). Těžko pochybovat o tom, že v Česku, druhé polovině rozděleného státu, by respondenti "bájnou" minulost úplně zatratili.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Miroslav Koula 29.07.2019 10:54
Nevím jak pan Svoboda, ale já si pamatuju z 80. let na stále stejné zboží, kterého bylo dostatek, apek pak i na věci, které sehnat bylo v podstatě nemožné, nebo jen v Tuzexu. Argumentovace, že se dalo sehnat Kinder vajíčko (v půlce 80. let za asi 23 Kčs) mi přijde, také spíše úsměvné. Třeba jen tehdejší časopis pro děti "ABC" byl celá osmdesátá léta víceméně podpultovka a sehnat se nedalo, teda jen pokud jste zas vy měli co nabídnout nějakému pracovníkovi v trafice. Tenhle ten systém služba za službu vedle nějaké normální transakce byl přímo k zblití. Stejně to fungovalo v lékařství, kde lidé mnohdy umírali, protože si nemohli zvolit ani svého lékaře, byť zrovna v lékařství, v určitých oborech to je občas stále trochu patrné...
Jaroslav Hlavica 27.07.2019 15:40
Dobrý den, dle mého nejlevnější benzín by stál 81,5 a dražší super 94 Kč.
Marie Janečková 26.07.2019 15:40
Copak o to, že průměrný volič komunistů (ale i Babišův, SPD, atd.) nečte HN, to celkem chápu, nemají na ně mozek. Zkuste mu ale tehdejší ceny přepočíst na ty dnešní a budete "mimozemšťan".
Marek Zouzalík 26.07.2019 13:46
Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, jedná se o "Normal". Chybu opravíme.
Marian Chrasta 26.07.2019 12:08
Ano, Natural tehdy neexistoval, správně je Normal, tedy nízkooktanový benzín: 91 okt. Jinak na zdražení si pamatuji, fronty na pumpách také. Srovnání cen je zajímavé.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru