Fotbalový stadion Slavie sídlí ve vršovickém Edenu a eden čili ráj připomínají i pravidla jeho fungování. Radnice Prahy 10 má za to, že stánek pro dvacet tisíc diváků není multifunkční arénou, a že v něm tudíž jeho vlastníci nemohou pořádat koncerty. Jenže většinově čínská společnost Sinobo Stadium, které stadion patří, pojedla jako Adam s Evou "jablko ze stromu poznání". Poznala, že koncerty na Slavii si klidně pořádat může, když čas od času zaplatí pokutu.

Analogie s biblickým edenem totiž končí u přístupu radnice. Ta samozřejmě nemůže "hříšníky" z jejich Edenu vyhnat. Zaráží však, jak učinila z pokutování rutinní záležitost, aniž by jí vadilo, že trest nemá žádný dopad na změnu chování potrestaného. Zkrátka se hřeší, platí a zase hřeší a platí. Pořád dokola, k rajské spokojenosti všech zúčastněných. Na jedné misce vah jsou jen za poslední měsíc hojně navštívené koncerty skupin Kiss, Kabát, ZZ Top či naposledy německého Rammsteinu. A na druhé misce leží už více než půlmilionové sankce. Pořadatel sice tvrdí, že jsou neoprávněné, ale evidentně s nimi počítá a možná je i zahrnuje jako zvláštní "daň" do svého rozpočtu. Radnice o chystaných a ohlášených koncertech na Slavii dopředu ví, ale léta proti nim nic nepodniká, naopak je avizuje.

Nespokojenost okolních obyvatel s nadměrným hlukem, přemírou odpadků a dopravní zácpou v přilehlých ulicích pak řeší až ex post. S pokryteckým vysvětlením, že stavební úřad může zahájit správní řízení se Sinobo Stadium jen poté, co si někdo z občanů stěžuje. Bohužel, takové formální lpění na pravidlech je v Česku rozšířený šlendrián. Ne-li dokonce byznys.

Například developeři raději platí pokuty za neprovedení povinného archeologického průzkumu staveniště, než aby riskovali zpoždění stavby. Řešením by jistě byly citelnější a včasné − tedy nikoli nutně vyšší − postihy. To by ale správcům tuzemských "edenů" muselo aspoň trochu záležet na nápravě, spravedlnosti a veřejném zájmu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru