Americký prezident Donald Trump v pondělí na setkání s představiteli předních amerických technologických firem slíbil, že včas splní jejich požadavek, aby mohly opět dodávat čínské společnosti Huawei Technologies, která se v USA ocitla na černé listině. Podle Trumpa to ale nesmí ohrožovat národní bezpečnost. Americká divize Huawei Futurewei Technologies mezitím oznámila, že propustila více než dvě třetiny z 850 zaměstnanců v USA.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Letos v květnu americké ministerstvo obchodu firmu umístilo na černou listinu organizací, které představují bezpečností riziko. To znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Ministerstvo spravedlnosti pak Huawei obvinilo z krádeže obchodního tajemství a dalších zločinů.

Setkání s prezidentem se v Bílém domě zúčastnili ředitelé firem Cisco Systems, Intel, Broadcom, Qualcomm, Micron Technology, Western Digital a Google, uvedla agentura Reuters. Přestože šéfové firem požádali o včasné udělení licence na prodej firmě Huawei od ministerstva obchodu, Bílý dům v prohlášení dodal, že vedoucí pracovníci zároveň vyjádřili "silnou podporu" omezení nákupů telekomunikačních zařízení a prodeje firmě Huawei z důvodu národní bezpečnosti.

Setkání se uskutečnilo v době přetrvávající nejistoty ohledně budoucího spojení amerických firem s Huaweiem. Americké podniky nesmějí prodávat většinu součástek a komponentů Huaweii bez zvláštní licence, Trump ale v červnu uvedl, že by se prodej mohl obnovit díky jednání o nové obchodní dohodě s Čínou. Zatím však stále není zcela jasné, jaká bude nová politika vůči Huaweii.

Podle jednoho z informovaných zdrojů ředitelé na setkání vyjádřili nespokojenost zvláště vůči ministrovi obchodu Wilburu Rossovi, který se jednání rovněž zúčastnil. Neposkytl totiž podle nich jasné pokyny ohledně politiky týkající se prodeje čínské firmě. Ross řekl, že licence budou vydány, pokud nebude existovat hrozba pro národní bezpečnost. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že schválení licencí americkým firmám k obnovení prodeje je záležitostí týdnů. List The Washington Post ale v pondělí napsal, že Huawei tajně pomohl Severní Koreji při výstavbě a údržbě komerční mobilní sítě. To může v americké vládě posílit příznivce tvrdého postoje vůči Číně, kteří považují Huawei za skutečné riziko pro národní bezpečnost.

Huawei v úterý současně uvedl, že jeho americká divize Futurewei zrušila více než 600 pracovních míst. Divize se zaměřuje na výzkum a zřízena byla částečné kvůli spolupráci s univerzitami a výzkumníky. Kanceláře má v Silicon Valley a v oblastech Seattlu, Chicaga a Dallasu. Loni měla provozní náklady 510 milionů USD (11,6 miliardy korun). Firma uvedla, že důvodem propouštění je omezení podnikatelských aktivit v souvislosti s kroky americké vlády. Kvůli umístění Huaweie na černou listinu nesmí Futurewei přesouvat na mateřskou firmu údaje o citlivých technologiích. Futurewei podle údajů amerického patentového úřadu podal více než 2100 patentů v oblastech, jako jsou telekomunikace, mobilní sítě páté generace (5G) či videotechnologie.

Huawei má v USA kolem 1500 zaměstnanců, kromě Futurewei pracují v podpoře zákazníkům, v řízení dodavatelského řetězce či ve funkcích týkajících se veřejných záležitostí. Od ledna 2018, kdy na poslední chvíli po tlaku americké vlády zkrachovala dohoda o vstupu na americký trh s chytrými telefony s firmami AT&T a Verizon, počet zaměstnanců firmy stabilně klesá.

Spojené státy obviňují Huawei z porušování amerických sankcí vůči Íránu a z krádeží amerického duševního vlastnictví, což firma popírá. Washington také lobbuje u spřátelených vlád, aby nedovolily Huaweii výstavbu mobilních sítí nové generace 5G s tím, že vybavení firmy může využívat čínská vláda ke špionáži.