Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího má slušný rozjezd. Sehnalo šest tisíc registrovaných příznivců, scházejí se mu peníze od sponzorů. V prvním průzkumu, který jeho existenci zohlednil (Kantar pro ČT), mělo preference tři procenta. Je zjevné, že jeho podpora stojí na dvou voličských pilířích. Zaprvé sirotci po podobných projektech − svobodných, jejichž expředseda Petr Mach se už stal Klausovým registrovaným příznivcem, a původně ambiciózních Realistech, kteří ukončili činnost. Druhý pilíř tvoří voliči opouštějící Andreje Babiše, protože afér premiéra je na ně už moc či jim připadá moc nalevo. Klaus může postupně přetáhnout i některé voliče SPD, kteří by v segmentu "antiEU" rádi volili něco chytřejšího.

Z toho plyne několik věcí. Především Andreji Babišovi roste přirozený koaliční partner, který ho může udržet po dalších volbách u moci. Klaus by se tomu nebránil − už po minulých volbách jako člen ODS koalici s Babišem neodmítal a nyní ve sněmovně často hlasuje s ANO. Jeho myšlenkový svět je v jádru podobný Babišovu − národovectví i odpor k liberalismu a občanské společnosti. Pokud by podpora ANO stagnovala a Trikolóra šla k nějakým osmi procentům, mohlo by to na vytvoření většinové vlády stačit. Zejména pokud by ze sněmovny vypadly některé ze stran, které se potácejí kolem pětiprocentní hranice - KDU, TOP 09, STAN, nebo těsně nad ní - ČSSD a KSČM.

Související
18. 7. 2019

Konec robejškovců a čas vůdců

názory Zní to samozřejmě lacině, ale je to tak: plán Realistů odhlasovat si ukončení existence je nejrealističtějším počinem, jaký tahle politická...

Ovšem Klaus mladší by se mohl teoreticky dostat k moci ještě dříve. Pokud sociální demokraté odejdou z vlády (ať už v důsledku nemožnosti prosadit si ministra kultury nebo v důsledku sporu o rozpočet) a Babiš se rozhodne pro rekonstrukci kabinetu, mohla by mu Trikolóra báječně posloužit. Je zřejmé, že se mu nechce do aranžmá, kdy by ho drželi u moci jen komunisté a SPD. To by nevypadalo dobře v zahraničí a problém by s tím měli i někteří poslanci ANO. Pokud by ale vládu tolerovala i Klausova formace, třebaže nyní má jen dva poslance, mohl by Babiš říkat, že jde o podporu odleva doprava. Trikolóra by posloužila jako součást triku. Jisté je, že i když Klaus mladší nyní zřejmě ubírá Babišovi hlasy, ze širší perspektivy může Babiš na vzestupu Trikolóry paradoxně vydělat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru