Před 50 lety předvedla věda jeden z největších triumfů 20. století. Dostala člověka na Měsíc. Velitel výpravy Apollo 11 Neil Armstrong tehdy v telefonním rozhovoru s prezidentem USA Richardem Nixonem řekl: "Na této misi zastupuji … lidi poháněné zvídavostí, lidi, kteří mají představu o své budoucnosti."

Padesát let poté má věda o naší budoucnosti představu o dost přesnější. A jsou to neradostné zprávy o tom, jak lidstvo změnilo klima a destabilizovalo své podmínky pro přežití. Přestože se k problematice vyjadřují především akademici opírající se o exaktní data, veřejná debata je plná nesmyslů, které popírají současný stav poznání. Tady jsou ty hlavní.

1. Globální oteplování neexistuje

Bývalý prezident Václav Klaus ještě v roce 2017 na předvolebním mítinku německé protiimigrační Alternativy pro Německo mluvil o "evidentní a dobře zdokumentované 'klimatické pauze' (18 let prý nedošlo k žádnému zvýšení globálních teplot)". Ve skutečnosti měření všech velkých institucí ve světě potvrzují, že se povrch Země prudce otepluje – na snímku vidíte hodnoty vztažené k průměru let 1951–1980, jak je sesbírala NASA

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se