Mezi spojenci se některé věci ani na papír nedávají. Proto ve washingtonské smlouvě Severoatlantické aliance zaručující vzájemnou pomoc při napadení není ujištění, že jednotliví členové nenakoupí zbraně od země, která alianci pokládá za nepřítele. Za časů studené války by si ostatně nikdo ani nepomyslel, že by si například Turecko chtělo v Moskvě obstarat systémy protivzdušné obrany.

Studená válka je ta tam a na Blízkém východě regio­nální mocnosti, včetně Turecka, utvářejí spojenectví nikoli na základě strategických zájmů, ale podle aktuál­ní potřeby. Proto si prezidenti Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin mohli po incidentu z listopadu 2015, kdy Turecko sestřelilo ruský nadzvukový bombardér Su-24M, který pronikl nad jeho území, nejdříve několik měsíců vyměňovat sérii urážek a hrozeb, aby nakonec světu oznámili, že jsou přátelé respektující své zájmy v konfliktem rozvrácené Sýrii.

Jednou věcí jsou však dohody taktické a jinou ty dlouhodobé. K těm druhým patří nákupy zbraní a turecký prezident Erdogan zkouší, jak si ponechat výhody vyplývající z bezpečnostních záruk NATO a zároveň ve zbrani koketovat s putinovským Ruskem. Oficiálně je to jednoduché, ruský systém protivzdušné obrany S-400 je dvakrát levnější než Spojenými státy nabízený systém Patriot.

Na to ale Washington vzkazuje, že kdo touží po ruských protiletadlových raketách, nedostane nejmodernější americké stíhačky F-35 ani výnosný kontrakt na jejich údržbu v Evropě.

Související

Erdogan si dokáže stěžovat, že Spojené státy na tureckém pomezí Sýrie podporují Kurdy a jejich jednotky, i když bojují proti teroristům z takzvaného Islámského státu, a že nechtějí vydat Fethullaha Gülena, který podle Ankary stál nejen za zmařeným pučem, ale nejspíše za všemi nepravostmi v Turecku, soudě podle počtu dosud zatčených. Zároveň by si rád ponechal výhody vyplývající z členství v NATO, které Joe Biden svého času popsal jako prvotřídní bezpečnostní pojistku.

Byli to Britové, kdo vymyslel úsloví, že koláč si nelze nechat a zároveň ho jíst. Turci zjevně zkoušejí, jestli by to přece jen náhodou nešlo.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru