ODS přišla pod vlivem posledních eskapád Miloše Zemana s nápadem zrušit přímou volbu prezidenta. Úvaha je taková, že pokud má prezident mandát přímo od občanů, dává mu to pocit, že může dělat vlastně cokoli. Nakonec se chová jako samovládce, což v důsledcích rozvrací český ústavní systém. Jde vlastně o stejnou argumentaci proti přímé volbě, jakou vedl už v roce 2012 Petr Pithart. "Je to cizorodý prvek do našeho vyváženého ústavního celku. Je to, jako byste na místo srdce implantovali ledviny," řekl. A varoval, že žádná jiná země nedisponuje tak velkou důvěrou v prezidentský úřad a tolerancí vůči jeho přešlapům, takže přímá volba by mohla prezidenty navádět k manipulaci s lidmi a snahám o nastolení diktatury.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru