Podnikatel a milovník dračích lodí Ivo Skřenek vidí v odpadcích příležitost pro byznys, na kterém vydělá a ještě přispěje k omezení skládek. Jeho společnost Energy financial group provozuje bioplynovou stanici, která jako první v Česku zpracovává kromě rostlin či hnoje také zbytky jídel a prošlé potraviny na plyn pro vaření a ohřev vody. Stanice v přestavěném areálu bývalé sklárny v Rapotíně u Šumperka vyrábí z metanu elektřinu a teplo pro místní sídliště, ale část upravuje, aby mohl jít do běžných plynovodů. Plyn z biologického odpadu v hnědých popelnicích tak může sloužit kdekoli po celé zemi. Celková hodnota skupiny EFG, zabývající se i svozem a tříděním odpadu, je zhruba 700 milionů korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.