Smrky v Česku v důsledku sucha ve velkém vymírají. Jejich budoucnost je nejspíše jen vysoko v horách. "S klimatickými změnami ale mají problém všechny dřeviny. Smrk u nás má největší zastoupení, a proto je to na něm nejvíce vidět, problém ale mají i borovice a mnohé listnaté stromy," popisuje vážnost situace při procházce lesem 20 kilometrů jižně od Brna vystudovaný lesník Tomáš Pařík. "Smrky to 'vědí', proto poslední roky tak dramaticky plodí," dodává a ukazuje na čtyřmetrový stromek obsypaný šiškami. Roste asi 15 let. Smrk ztepilý přitom běžně produkuje semena až kolem šedesátky.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.