Ve Francii padl absolutní teplotní rekord, který platil od srpna 2003. Krátce před 14:00 SELČ naměřili meteorologové ve městě Carpentras severně od Marseille 44,3 stupně Celsia, čímž byla o dvě desetiny stupně překonána hodnota zaznamenaná před 16 lety na dvou místech v departementu Gard. Kvůli vrcholící vlně veder platí v pátek ve čtyřech departementech na jihu Francie výstraha nejvyššího stupně, což francouzská média označují za bezprecedentní. O "extrémním riziku" hovoří také meteorologové v sousedním Španělsku, kde úřady oznámily první oběť vysokých teplot. 

Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že vlny veder budou intenzivnější, delší, budou přicházet dříve a ustupovat později. Na jihu Francie u ústí řeky Rhôny v pátek není vyloučeno ani pokoření hranice 45 stupňů Celsia. Meteorolog Etienne Kapikian řekl agentuře AFP, že nový rekord může být ještě do konce dne překonán. Už ve čtvrtek padl rekord pro měsíc červen, když v obci Montclus zaznamenali 43,5 stupně Celsia. Kromě čtyř departementů s červenou výstrahou platí v dalších 76 správních oblastech varování druhého stupně.

Některé školy jsou zavřené, protože nemohou dětem zajistit bezpečné podmínky. Agentura AP napsala, že učitelé ze základní školy Victora Huga v Colombes u Paříže se svými žáky odešli ze tříd, kde se už nedalo dýchat, a celý den zůstanou venku ve stínu. Děti polévají vodou.

Podle ministerstva zdravotnictví od vypuknutí vlny veder na začátku týdne čtyři lidé ve Francii utonuli. Ministryně Agnès Buzynová upozornila obyvatele, aby se nekoupali v příliš studené vodě, a minimalizovali tak riziko teplotního šoku. Také odrazovala od jakýchkoli venkovních sportovních aktivit poté, co severně od Marseille zřejmě podlehl úžehu muž při projížďce na kole.

Turisté se osvěžují i ve fontáně u Eiffelovy věže. Ve Francii vrcholí vlna extrémních veder

První oběť veder v pátek hlásí také Španělsko, napsala agentura AFP. V obci v jižním regionu Andalusie zahynul 17letý mladík, který se chtěl v horku osvěžit v bazénu, po koupeli ale začal mít křeče a ani po převezení do nemocnice se jej nepodařilo zachránit.

Ve Španělsku by v pátek mohly teploty vystoupat na 42 stupňů Celsia a na severovýchodě země platí v řadě okresů rovněž nejvyšší, červený stupeň varování. V Katalánsku zároveň stovky hasičů celou noc pokračovaly v boji s rozsáhlým lesním požárem, který už v okolí obce Torre del Español spálil tisíce hektarů. Podle velitele požárníků Antonia Ramose region takto vážný požár od přelomu tisíciletí nezažil.

Extrémní vedra ve Francii a Španělsku zřejmě definitivně poleví až po víkendu. Například Paříž podle předpovědí zažije nejteplejší den v sobotu, kdy zde má být mezi 38 a 39 stupni.

Italské úřady vydaly varování před vysokými teplotami pro 16 měst a strážci pořádku rozdávají návštěvníkům památek v Římě vodu.

Vlny veder považují odborníci z Rakouského panelu pro klimatickou změnu za největší riziko pro obyvatele této alpské země související s měnícím se počasím. Autoři studie varují, že při "mírné změně klimatu" si v roce 2030 vedra vyžádají v Rakousku 400 mrtvých, do poloviny století to bude ročně okolo tisíce obětí extrémně vysokých teplot.

Už v pátek rakouský meteorologický ústav ZAMG podle agentury APA informoval, že letošní červen byl v Rakouský nejteplejší, nejslunnější a nejsušší od dob, kdy se s měřeními začalo. Srážek spadlo o 57 procent méně než je průměr, teploty byly oproti průměru o 4,7 stupně vyšší.

Českou republiku zasáhnou velká vedra opět v neděli. Odpolední teploty vystoupají až na 35 stupňů Celsia, v Čechách může být místy i 37 stupňů. Výstraha platí v celé zemi od nedělního poledne. Teplo bude i v pondělí. V pátek o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Tlaková výše ustoupí ze střední Evropy k jihovýchodu. Po její zadní straně k nám bude proudit v neděli a zpočátku i v pondělí velmi teplý vzduch od jihu až jihozápadu," uvedli meteorologové. V Praze, ve středních a jižních Čechách, v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji a v částech Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje je výstraha dokonce s vysokým stupněm nebezpečí.

Vedro může znamenat velmi vysokou zátěž na lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim a více pít zejména neslazené nealkoholické nápoje. Je vhodné také omezit tělesnou zátěž, odpoledne nepobývat na přímém slunci a nenechávat děti a zvířata v zaparkovaných autech.

Meteorologové varují, že vlivem velkého tepla mohou být poškozeny například koleje, což může způsobit problémy v dopravě.

Velká vedra zasáhla Česko už v týdnu, středa byla zatím nejteplejším dnem roku. Padl také nový rekord pro měsíc červen, když v Doksanech na Litoměřicku naměřili 38,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Teplotní maxima pro 26. červen padla na více než 90 procentech stanic, které zaznamenávají teplotu alespoň tři desetiletí.

WMO, která je jednou z agentur OSN, v pátek uvedla, že není vyloučeno, že letošek bude jedním z nejteplejších roků vůbec, což by znamenalo, že by roky 2015 až 2019 byly nejteplejším pětiletým obdobím od začátku měření. Podle WMO je příliš brzy na to jednoznačně přisuzovat současná horka změně klimatu, ale jsou "naprosto v souladu" s extrémními jevy spojovanými s dopady vypouštění skleníkových plynů.

Turisté se osvěžují i ve fontáně u Eiffelovy věže. Ve Francii vrcholí vlna extrémních veder