S nejpopulárnějším českým ekonomem se nenudíte. Za hodinu vysvětlí, co o současných protivládních protestech říká Starý zákon, proč je mixážní pult metaforou současného světa nebo proč by se řidiči Uberu měli věnovat kaligrafii. A dojde i na to, proč smysl života nemůže být v zahálčivém blahobytu.

HN: Andrej Babiš nedávno na Facebook napsal, že už "je líp", takže není důvod protestovat. Myslíte si to také?

Z hlediska mnoha statistik − HDP na hlavu, nezaměstnanost atd. − je na tom Česko dobře. Jenže je nutné si uvědomit dvě věci. Zaprvé za to nemůže tahle vláda. Vlastnost čtyřletých volebních období v demokracii je, že politik často sklízí to, co nezasel. A to je případ současnosti. A zadruhé: nynější nespokojenost občanů není materiální. Jsme lidské bytosti, a ne s odpuštěním prasátka, která se orientují jen podle biologických potřeb. Lidem na demonstracích dnes vadí způsob vládnutí, Babišův učebnicový střet zájmů, jeho pocit, že se proti němu spikla EU atd. Mimochodem, ani komunistický režim nepadl kvůli tomu, že by lidé umírali hladem. Opravdu si nevybavuju, že by na transparentech v roce 1989 bylo napsáno "chceme německý supermarket". My chtěli svobodu a evropské, nikoliv sovětské hodnoty.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Uher 30.06.2019 18:34
Zaujala mne otázka a odpověď na téma robotizace. Myslím, že se obecně s roboty příliš straší: 1. Díky původu slova “robot” je brán téměř jako lidská bytost. Přitom to, co se používá v průmyslu, je pouze víceosý manipulátor. Copak kvůli CNC strojům ubylo nástrojařů? Právě naopak... 2. Žádná automatizace v průmyslu ve finále nevedla k nezaměstnanosti. Krásný příklad je zemědělství. Dnes zaměstnává 2 nebo 3% lidí a před i 50 nebo 70 lety to byl dominantní zaměstnavatel. 3. Robotizace by se měly bát pouze státy, které stále primárně profitují z jednoduché a levné práce (Indie, Čína, atd.) Pro nás je robotizace skvělá příležitost stáhnout výrobu, která se dnes vyplatí v Číně, kvůli levnější práci, zpátky domů. Místo Číňanů v Číně zaměstnáme roboty v ČR. Roboti stále budou potřebovat lidi kolem sebe => další pracovní příležitosti...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru