V oblasti využívání platebních karet má Česko výjimečné postavení − podle mezinárodních srovnání patří mezi země s největším rozšířením takzvaných bezkontaktních plateb. Způsob placení, při němž není nutné kartu do terminálu přímo zasunout a stačí ji k zařízení jen přiblížit, využívají klienti ve více než devíti platbách kartou z deseti. Odpovídajícím způsobem jsou na to vybavené platební terminály. "V současné chvíli máme sto procent terminálů bezkontaktních," popisuje Jan Hruška, manažer pro platební karty v Monetě Money Bank.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Jurka 01.07.2019 22:32
Jsem zvyklý platit bezhotovostně a navíc ještě pomocí telefonu. V Česku už je to téměř všudypřítomný standard. Momentálně jsem pracovně v Bruselu a tady i přes existenci bezkontaktních terminálů hodně lidí kartu vkládá, asi si hůř zvykají. No a argument o lepším sledování výdajů při platbě hotovostí moc nechápu. Kouknu do svého bankovnictví a vše mám jako na dlani. Když něco zaplatím hotově a ztratím účtenku, nevím nic. Platba telefonem přes NFC je také neskonale rychlejší a to hlavně při malých transakcích. Nevýhody jsou v závislosti na připojení k internetu u terminálu. Když je rozbitý, tak člověk nezaplatí. Časem asi budou muset obchodníci mít dva terminály a dvě odlišné připojení k internetu aby vždy mohli zajistit platbu.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru