Občanské iniciativy míní a ministryně spravedlnosti Marie Benešová mění. Respektive bere zpátečku, když se po úterní schůzce se zástupci občanské platformy Rekonstrukce státu, která měla vyřešit spory ohledně chystané ministerské novely zákona o státním zastupitelství, rozhodla návrh upravit.

Kritizovaná hrozba dominantní role šéfa justice při jmenování vedoucích státních zástupců má být odstraněna tím, že by klíčového pátého člena pětičlenné návrhové komise z řad nezávislých soudců nejmenovalo ministerstvo, ale předseda příslušného soudu. A Benešová ustoupila i v urychlení účinnosti normy. Místo roku 2022 má jít o začátek příštího roku.

Související

Je to úspěch? A čí? Dá se nalezený kompromis považovat za garanci nezávislosti justice, po níž volaly statisícové demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii?

Dá i nedá. Jak Benešová, tak zástupci Rekonstrukce státu po schůzce uvedli, že šlo o těžké jednání. Což naznačuje, že ministryni záleží na každém milimetru jejího návrhu. Kdyby skutečně chtěla dát požadovanou garanci justiční nezávislosti, stačilo se připojit k pirátské novele, která může vstoupit v platnost už na podzim, a už od té doby by byla zaručena neodvolatelnost nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Místo toho ale trvá na vládním návrhu, který však může Zemana "chránit" nejdřív od příštího roku. Přičemž k rozhodnutí postavit premiéra Andreje Babiše před soud kvůli jeho "čapí kauze" může dojít už předtím. Nikdo navíc nerozptýlil obavy, že se vláda může zbavit šéfžalobce Zemana těsně před vstupem novely v platnost a ještě podle dosavadních pravidel jmenovat nástupce, který by byl následně neodvolatelný až do konce mandátu.

Každopádně dohoda je politickým úspěchem Benešové. Rozkmotřit se s platformou, s jejímž protikorupčním étosem se kdysi identifikovalo hnutí ANO, by byla pro Babiše v době demonstrací další těžká rána.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru