Pokud Spojené státy chtějí, aby Írán udělal větší ústupky než v jaderné dohodě z roku 2015, musí Washington nabídnout Íránu více než v předchozí smlouvě. Oznámil to v pondělí poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního Hesámeddín Ašena. Podle agentury Reuters jde o neobvyklé gesto naznačující, že by Írán byl připraven s Washingtonem za určitých předpokladů jednat.

Poradce ale zdůraznil, že jakýmkoliv rozhovorům mezi Íránem a USA musí předcházet zrušení amerických protiíránských sankcí, zavedených poté, co Spojené státy loni od mezinárodní jaderné dohody s Íránem odstoupily.

"Americká nabídka rozhovorů bez předem stanovených podmínek je neakceptovatelná ve chvíli, kdy pokračují sankce a výhrůžky. Pokud chtějí něco víc než JCPOA (jaderná dohoda z roku 2015), měli by nabídnout něco nad rámec JCPOA, a to s mezinárodními zárukami," napsal Ašena na Twitteru.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí mezitím prohlásil, že Rusko a jeho partneři zavedou protiopatření proti další vlně sankcí, které Washington chce uvalit na Írán. Podle agentur TASS a Ria Novosti ale konkrétní obsah protiopatření Rjabkov neupřesnil. Uvedl však, že zavedení dalších sankcí proti Íránu by pouze vedlo k další eskalaci napětí, a Washington by proto měl spíš usilovat o dialog s Teheránem.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Na dohodě, kterou podepsal Trumpův předchůdce Barack Obama, Trump mimo jiné kritizoval, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.