Praha v neděli zažila demonstraci, jakou nezažila od sametové revoluce v roce 1989, píší zahraniční média po shromážděním proti vládě premiéra Andreje Babiše a za nezávislost justice. Připomínají, že Letná, kde se akce uskutečnila, je pro obyvatele Česka symbolickým místem.

"Češi se vydali do ulic v největším protestu od dob komunismu," napsala americká agentura Bloomberg v úvodu své reportáže nazvané "Miliardářský premiér vyvolal v Praze největší protest od roku 1989". Agentura uvedla, že mnozí demonstranti přijeli do Prahy z nejvzdálenějších konců země s vlajkami České republiky a Evropské unie a s transparenty "Demisi".

Zahraniční média shodně upozorňují na mimořádný počet lidí, kteří se v Praze shromáždili. Agentura AFP označila protest na Letné za "impozantní". "Od protestů v roce 1989 Praha nic takového neviděla," uvedl list The New York Times. "Je to zajímavé, ale zároveň ostudné, že je naše politická situace taková, že se musí něco takového stát," citoval newyorský list zástupce organizátorů demonstrace Benjamina Rolla.

O demonstraci v Praze informují všechna přední slovenská média. Například portál soukromé televize Joj, ale i list Hospodárske noviny ze skupiny Mafra na svém webu přinesly živě video z protestní akce.

List Sme, který na své hlavní internetové stránce rovněž průběžně informuje o dění na demonstraci, napsal, že Praha patrně zažívá největší protest od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Zpravodajský portál Aktuality.sk podobně jako další média zveřejnil odhad organizátorů protestu, že na demonstraci přišlo zhruba čtvrt milionu lidí. Připomněl také vyjádření Babiše, že nerozumí, proti čemu lidé demonstrují.

Agentura Reuters napsala, že letenský protest je kulminací série demonstrací proti Babišovi a stejně jako všechny minulé se odehrává pokojně. "Našim vůdcům je třeba velmi naléhavě připomenout, že jim naše země nepatří, že nestojí nad zákonem a že je tu pořád dost lidí, jejichž mozky nevymyla nenávistná propaganda," řekl Reuters brněnský demonstrant. Politici na tribunu demonstrace pozváni nebyli, konstatovala agentura.

"Demonstranti považují populistického miliardáře za hrozbu pro demokracii a pro nezávislost právního systému země," napsala americká agentura AP. "Žádají i demisi nové Babišovy ministryně spravedlnosti," dodala. Informace o pražské demonstraci se objevila na informačních serverech San Franciska, Houstonu, Daytonu, Saint Louis a dalších amerických měst.

Německá stanice Deutsche Welle stejně jako další média upozornila, že protest se koná jen několik dní před parlamentním hlasováním o nedůvěře Babišově vládě. "Už toho prostě bylo dost," řekla německé rozhlasové stanici demonstrantka Karolína z jižních Čech. Podle reportérky rádia Svobodná Evropa Hannah Kavianiové podporovali zvoněním demonstraci i řidiči pražských tramvají.

"Tady, v bezprostřední blízkosti ministerstva vnitra, se v listopadu 1989 konaly některé z největších demonstrací sametové revoluce. Protesty tehdy vedly k pádu komunistického režimu v Československu," uvádí německá agentura DPA. Podle polského portálu Salon24 jde o "mytické místo".

Německá veřejnoprávní televize ARD k protestu uvedla, že jeho vzorem je sametová revoluce z roku 1989, při které v zemi padl komunistický režim. Německá rozhlasová a televizní stanice MDR poznamenala, že za svoláním demonstrace na symbolické místo, kterým se Letná během sametové revoluce stala, je i fakt, že Václavské náměstí už bylo na protesty proti Babišovi malé.

Další německá veřejnoprávní televize ZDF uvedla, že tlak na Babiše roste a že demonstrace může být vůbec tou největší od roku 1989. Poznamenala také, že během léta protestní akce zeslábnou, neboť Češi se vydají na dovolenou na Jadran, ale že na podzim by demonstrace i v souvislosti s připomínkou 30. výročí pádu totality mohly opět nabrat na síle. "Pro Babiše to bude těžké výročí, neboť sám byl před rokem 1989 členem komunistické strany," dodala ZDF.

"Tlak ulice roste," napsal internetový portál Oberösterreichische Nachrichten v souvislosti s protivládními demonstracemi, které v poslední době organizuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Agentura AP ale uvedla, že pozice Babiše, jehož označila za "podnikatele, ze kterého se stal populista", je pevná. Podle DPA se alespoň navenek tváří, že na něj protesty neudělaly dojem; neuškodila mu celá řada afér souvisejících s jeho dřívějším podnikáním nebo s údajným zneužíváním médií.

Polský Salon24 napsal, že Babišovi mediální poradci věří, že během letních prázdnin protesty umlknou a že se situace na nějakou dobu uklidní. To se prý může změnit na podzim, kdy si Česko bude připomínat 30 let od sametové revoluce.

"Pro Milion chvilek pro demokracii to bude skvělá příležitost, aby dala najevo odpor vůči současnému politickému establishmentu," píše Salon24. "A to tím spíše, že podobně jako před třiceti lety jde o svržení člověka s komunistickou minulostí spojovaného s tajnou komunistickou policií," podotýká portál.

Pražský protest zaznamenala i ruská média od Kavkazu po Petrohrad, informace se objevila také na okupovaném ukrajinském Krymu. Ruské servery uvádějí, že demonstrace byla svolána na místo velkých protestů před třiceti lety, které vedly k pádu komunistického režimu.

Agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje na místě napsala, že protestu se zúčastnili představitelé pravicových politických stran, poslanci opozičních parlamentních frakcí, veřejní a kulturní činitelé a studenti. Uvedla, že premiéra Babiše podporuje prezident Miloš Zeman.