Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu Česka. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji na prvním nádvoří uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman.

Zeman po setkání poděkoval Čaputové za podporu myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě. Na tiskové konferenci řekl, že doufá v dotažení projektu do konce letošního roku.

Slovenská prezidentka uvedla, že premiér Peter Pellegrini přislíbil, že přesun potřebné finanční podpory ze slovenské strany je už jen technickou otázkou. Zeman uvedl, že při přípravě Českého domu bylo třeba překonat několik překážek. "Skoro nejtěžší bitva se vedla kolem toho, zda tam bude česká hospůdka, bitva byla vyhrána," prohlásil.

Čerstvě jmenovaná slovenská hlava státu pozvala Zemana na Slovensko. Prezidenti a delegace podle ní nenarazili na žádnou konfliktní otázku, shodovali se i v zahraniční politice, problematice Evropské unie a visegrádské skupiny.

"Můj zájem ve vztahu k tomuto uskupení je pokračovat v budování co nejužších vztahů mezi zeměmi V4," uvedla Čaputová. Smysl spolku se podle ní nevyčerpal vstupem do EU, měl by hledat další společná témata za respektování hodnot právního státu a nezávislé justice.

Česko a Slovensko by si podle prezidentů mohly v listopadu připomenout společně 30. výročí sametové revoluce. "Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí," konstatovala Čaputová. Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní. Podotkl, že nejkrásnější bylo revoluci prožít. "To je daleko silnější než vzpomínat na její 30. výročí," řekl. K revoluci se podle něj dnes hlásí i lidé, kteří v její době stáli "na opačné straně barikády".

Na Hradě Čaputovou vedle Zemana čekali například ministr obrany Lubomír Metnar, ministr průmyslu Karel Havlíček, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (všichni za ANO). Čaputovou, která pro návštěvu zvolila smaragdově zelené šaty, před Hradem vítalo několik stovek lidí skandováním "Ať žije Slovensko!".

Odpoledne se Čaputová setkala s vedením obou komor českého Parlamentu. Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se schůzka konala ve velmi dobré atmosféře a debatovalo se mimo jiné o tom, že české děti nerozumějí slovensky. Ze Senátu zamířila Čaputová na zhruba půlhodinové setkání s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), který prezidentku ocenil jako velice sympatickou a otevřenou.

Na jednání s Čaputovou ve Valdštejnském paláci dorazili kromě Kubery také místopředsedové Senátu a šéfové senátních výborů. O setkání se slovenskou prezidentkou byl podle Kubery velký zájem, ale z kapacitních důvodů nebylo možné všem vyhovět. "Domluvili jsme se s paní prezidentkou, že při nějaké příležitosti přijede, aby se s ní senátoři mohli pobavit a dávat jí nějaké otázky," řekl Kubera.

Senátoři se s Čaputovou bavili o tom, že si dala za úkol sjednocovat společnost. "Já jsem jí z vlastní zkušenosti řekl, že to je úkol nadlidský," řekl Kubera. Dalším tématem k debatě byla neznalost slovenštiny u českých dětí, což se podle Kubery musí změnit. Politici se zabývali také současnou politickou situací v Evropské unii a v zemích visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit.

Ze Senátu se Čaputová přesunula do Poslanecké sněmovny, kde ji uvítal Vondráček.

"Já jsem paní prezidentce říkal, že jsme se na ni všichni těšili a byli moc zvědaví. Potvrdilo se, že je velmi sympatická a otevřená. Já jsem nechal témata dost na návštěvě a 80 procent času jsme řešili právnické věci a oblast justice," řekl Vondráček novinářům.

Vondráček dodal, že není přímým protějškem Čaputové, ale například s jejím předchůdcem Andrejem Kiskou měl přátelský vztah. "Protože jsme se mockrát potkali na různých summitech. Jak chcete jinak budovat vztahy než tak, že spolu mluvíte a jste v přátelském vztahu. Doufám v dialog a popřál jsem paní prezidentce hodně štěstí," uvedl. Připomněl, že jsou od Čaputové velká očekávání. "Doufám, že jí to vyjde," dodal.

S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Čaputová ve čtvrtek nesetká, protože šéf české vlády odletěl na summit Evropské unie do Bruselu.

Kromě oficiálního programu se Čaputová v Praze sešla také se slovenskou krajanskou komunitou, položila květiny ke hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla a večer se zúčastnila koncertu na Kampě Zuzana není sama doma.

Čaputová se ujala funkce v sobotu, kdy vystřídala Andreje Kisku. Její první zahraniční cesta vede do Česka, jak je u slovenských prezidentů tradicí, čeští prezidenti na svou první a poslední zahraniční cestu tradičně jezdí na Slovensko. Čaputová ve středu řekla, že v této tradici vidí výraz dlouhé společné historie a blízkých osobních vztahů mezi obyvateli obou zemí.

"Je to výraz upřímného zájmu a mého postoje k této zemi, kde mám mnoho přátel a ráda trávím čas," dodala ve čtvrtek.