Dnešní zasedání americké centrální banky bude ostře sledované. Snížení úrokových sazeb se zatím nedočkáme, pozornost však bude přitahovat nová prognóza Fedu. Ta by měla ukázat, jak jsou očekávání finančních trhů týkající se uvolňování měnové politiky reálná.

Ještě do konce května finanční trhy ve svých cenách zahrnovaly jedno snížení úrokových sazeb do konce letošního roku. Poslední prognóza Fedu počítala se stabilitou úroků v roce 2019 a nepatrným zvýšením v roce 2020.

Pak ale finanční trhy vyděsilo riziko zavedení cel mezi Spojenými státy a Mexikem a očekávání ohledně snižování úroků pro letošní rok vyletěla skoro na trojnásobek. Cla na Mexiko nakonec uvalena nebyla, i tak ale finanční trhy své ceny již nezkorigovaly.

V současné době je tedy velký rozdíl mezi tím, co si myslí trh v souvislosti s březnovou prognózou Fedu, a tím, v jakém stavu je ekonomika Spojených států. Tento rozkol staví centrální banku do složité situace.

Ekonomika snížení sazeb zatím nevyžaduje − pokud by se ale rizika, kterých se finanční trhy obávají, materializovala, mohl by být Fed nařčen, že zaspal. To by byla i voda na mlýn Donalda Trumpa, který ke snižování sazeb Fed opakovaně vyzývá.

Řešením by tedy mohlo být preventivní snížení úrokových sazeb v letošním roce. Zda sazby opravdu půjdou letos v USA dolů, by nám měla napovědět právě dnes zveřejněná nová prognóza.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru