Dnešní zasedání americké centrální banky bude ostře sledované. Snížení úrokových sazeb se zatím nedočkáme, pozornost však bude přitahovat nová prognóza Fedu. Ta by měla ukázat, jak jsou očekávání finančních trhů týkající se uvolňování měnové politiky reálná.

Ještě do konce května finanční trhy ve svých cenách zahrnovaly jedno snížení úrokových sazeb do konce letošního roku. Poslední prognóza Fedu počítala se stabilitou úroků v roce 2019 a nepatrným zvýšením v roce 2020.

Pak ale finanční trhy vyděsilo riziko zavedení cel mezi Spojenými státy a Mexikem a očekávání ohledně snižování úroků pro letošní rok vyletěla skoro na trojnásobek. Cla na Mexiko nakonec uvalena nebyla, i tak ale finanční trhy své ceny již nezkorigovaly.

V současné době je tedy velký rozdíl mezi tím, co si myslí trh v souvislosti s březnovou prognózou Fedu, a tím, v jakém stavu je ekonomika Spojených států. Tento rozkol staví centrální banku do složité situace.

Ekonomika snížení sazeb zatím nevyžaduje − pokud by se ale rizika, kterých se finanční trhy obávají, materializovala, mohl by být Fed nařčen, že zaspal. To by byla i voda na mlýn Donalda Trumpa, který ke snižování sazeb Fed opakovaně vyzývá.

Řešením by tedy mohlo být preventivní snížení úrokových sazeb v letošním roce. Zda sazby opravdu půjdou letos v USA dolů, by nám měla napovědět právě dnes zveřejněná nová prognóza.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru