Slušelo by se, kdyby koalice sociálních demokratů s hnutím ANO jednou padla kvůli dotačním či "čapím" problémům premiéra Andreje Babiše. Jenže místo toho má teď překvapivě na kahánku kvůli… Michalu Semínovi.

Případné zvolení ultrakonzervativního publicisty za SPD do Rady ČTK s pomocí poslanců ANO totiž šéf ČSSD Jan Hamáček označil za obrovský problém. "Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, tak nemá smysl v tom pokračovat," pohrozil Hamáček. Ten už Babišovi odpustil horší věci, třeba Tomia Okamuru ve vedení sněmovny.

Možná by skousl i Semína. Jenže v ulicích jsou každý týden desetitisíce a statisíce protibabišovských demonstrantů. Před nimi se předseda ČSSD snaží prezentovat svou partaj když ne rovnou jako naději pro splnění jejich požadavků, pak aspoň jako hodnějšího z obou "vládních policajtů". A právě Václavské náměstí jméno Semína jako riziko pro objektivní ČTK vypískalo.

Související

Naklonit si Václavák je výzva. Hamáček ji správně pochopil jako poslední šanci zvrátit pokles preferencí své strany. Stačí navodit dojem, že ČSSD tlačí ANO ke zdi. Zaleknou-li se babišovci Hamáčkovy pohrůžky a Semín v tajné volbě neprojde, může ČSSD v očích demonstrantů získat kredit fungující vládní pojistky demokracie. A samotný Hamáček pak nejspíš nesklidí na pátečním zasedání předsednictva očekávanou kritiku za dosavadní průběh vládnutí s ANO, nýbrž pochvalu.

Jenže co když se Babiš nezalekne? Okamurovce totiž potřebuje jako strašáky a náhradní spojence ve sněmovně. Navíc není tak těžké pomocí nepřítomných poslanců snižovat potřebné kvórum pro Semínovo zvolení. Nakonec může šéf ANO jako chytrá horákyně prohlásit, že nikdo z ANO Semína nepodpořil, leč nepřítomnost ostatních poslanců (nikoli ANO) vedla k jeho zvolení.

Až tehdy uvidíme, zda Hamáček myslel své vládní zaječí úmysly vážně. Nebo jestli jako dosud jen tak hrozil a ve skutečnosti se chce vézt pohodlně dál.

Související

Komentáře ke článku

Marie Janečková 18.06.2019 09:02
Nakonec to dopadne jako vždycky, vlk se nažere a koza zůstane celá. Na Hamáčkovi je až příliš vidět, jak moc chce být ve vládě. Tím, že prosazují nějaký "svůj program" jen balamutí členy ČSSD, protože nikdo soudný jim to nevěří.
Real Treuhand 18.06.2019 00:27
Hádám, že celou tuhle věc už má Hamáček s Babišem domluvenu a Semin poslouzi jako obetni beranek. Ostatne, nikdo nezustane zkratka. Hamacek si zlepsi kredit, Babis utuzi spojenectvi, Semin se zviditelni a SPD bude moci i nadale tvrdit, ze se elity proti jeji snaze spikly...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru