Prezidentku Soudcovské unie ČR těší, kolik lidí projevuje zájem o dění v české justici. Sama však na demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii nechodí, byť ji organizátoři zvali. "Vážím si toho, ale v žádném případě se jich nemohu účastnit. Soudcovská unie musí zůstat absolutně nepolitická a demonstrace je politický nástroj. K obraně nezávislosti justice musíme používat jiné prostředky," vysvětluje Daniela Zemanová.

HN: Je v Česku nezávislost justice ohrožena?

Nezávislost justice je potenciálně ohrožena stále, v jakémkoliv okamžiku. Otázka je, jestli je ta nejistota u nás vyšší než jindy. Myslím si, že je. Ty protesty, demonstrace, si vykládám tak, že občané byli znejistěni. Mají pochybnosti o dění v justici a nedostávají přesvědčivá vysvětlení. Neznamená to, že jsou tady již konkrétní projevy, u kterých bychom řekli: Tak a v tomto je spravedlnost, soudnictví, ohroženo. Ale už jenom to, že velká část společnosti má pochybnosti, jestli to tak není, není si jistá, jakým způsobem si má některá politická rozhodnutí vůči justici vysvětlit, je varující.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.