Nemovitosti v Česku pět let setrvale zdražují, přehřátý trh navíc Česká národní banka začala chladit pomocí pravidel, která nejsilněji dopadají na mladé lidi. Dlouhodobé bydlení v nájmu však komplikuje mimo jiné i to, že v Česku na rozdíl od západních zemí typu Německa prakticky nepůsobí velcí pronajímatelé, kteří by vlastnili celé bytové domy. Ti zpravidla vytvářejí stabilnější trh s nájemním bydlením než velké množství drobných vlastníků bytů, kteří převažují v Česku. I v tuzemsku se však mohou začít objevovat společnosti, které provozují domy vysloveně za účelem nájemního bydlení, zmiňuje Radek Vachulka, manažer bydlení v České spořitelně. Výstavbou velkých nájemních domů se podle něj developeři v Česku vážně zabývají.

HN: Do trhu hypoték loni výrazně zasáhla regulace ČNB. Jak se projeví v dlouhodobém horizontu?

Omezení jako taková už asi nezmizí, ale letos už podle mě žádná nová nepřibudou, spíš se budeme bavit o jejich doladění. Samotná regulace změnila trh s financováním bydlení zásadním způsobem. Česká národní banka zavedla všechny tři aplikovatelné parametry. (Parametr LTV stanovuje, že banky smějí půjčit jen do určité výše hodnoty nemovitosti. Ukazatele DTI a DSTI pak omezují výši celkového dluhu a jednotlivých splátek vůči příjmu dlužníka, pozn. red.) To ve světě není obvyklé, ČNB je navíc zavedla rychle za sebou. Nejohroženější jsou tak lidé, kteří nemají vlastní úspory, což jsou zejména mladí. Ti zároveň nemají ani vysoké příjmy, protože stojí na začátku kariéry.

HN: Mohou pravidla například výrazně změnit průměrný věk, kdy si lidé berou hypotéku?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru