To, že střadatelé z čím dál vyšších sazeb České národní banky moc nevidí, ví každý, kdo si ukládá peníze do banky. O tom, kam peníze z ČNB plynou, se však v Česku příliš nemluví, navzdory tomu, že jde o desítky miliard korun ročně. Že by se k důsledkům měnové politiky kriticky vyjadřovali lidé z finanční branže, je pak už vůbec výjimečné. Michal Skoumal, ekonom, který už přes dvacet let působí na finančním trhu, ukazuje rizika současného stavu. Vysvětluje, že většina peněz zajištěných vyššími sazbami nezůstane v českých bankách, ale inkasují je spekulanti. Argumentuje, že bez prodeje značné části devizových rezerv ČNB se to nezmění. Ukazuje také, kdo na současném stavu prodělává.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Zdeněk Eliáš 09.06.2019 18:39
Od HN bych takový článek čekal nejméně. Tenhle článek nemá s ekonomikou nic společného, jsou to jen xenofobní žvásty jak z pera SPD. Zlý je spekulant ( už v tom slově je cosi nehezkého) a chudák s hypotékou je kvůli němu v bryndě. Zas o jeden důvod víc pro nenávist, tak jako se místní bojí migrantů, které tady nikdo nikdy neviděl. Tedy aspoň ty arabské. Zeptejte se pamětníků jak začíná válka. Přesně takhle plíživě. Nepřítel všude kde se podíváš, každý nás chce ožebračit nebo na nás minimálně zbohatnout jestli ne rovnou zotročit. Ti druzí jsou zlí my jsme ti ubožáci a ještě k tomu s hypotékou.
Tomáš Nejepsa 04.06.2019 17:33
.. a já si celou dobu myslel, že investiční bankovnictví je prosté emocí, vášní a demagogie .. a ono ne! Další ekonom - aktivista se nám snaží vnutit rafinovanou linku mezi "měnovými spekulanty" a chudáky co žádají o hypotéku. Kdyby jenom věděl, že nejenom "spekulanti" ale i čeští podnikatelé se rozhodli nekřesťansky zbohatnout a protože na to potřebují zaměstnance tak jim jak mozků zbavení nutí vyšší mzdy a zaměstnanci kteří neprohlédli tento trik na ty vyšší mzdy kývnou a chudákům žadatelům a hypotéku tím podrazí nohy. ČNB je v tom pouze jako pasivní pozorovatel a nestačí chápat, co se kolem ní děje. Berte to jako typ na další rozhovor ;). Hned se jdu s hřejivým pocitem (a s díky ČNB) podívat do peněženky na českou korunu kterou se vyplatí investorům držet. Trochu si tak připadám jako Američané když je chránil (a do jisté míry ještě chrání) us dollar.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru