Tradiční strany lidem nenabízejí žádný důvod, proč by je měli volit. Pak se jen těžko mohou divit, že voliči od nich odcházejí k populistům, tvrdí v rozhovoru s HN politolog, profesor na americké University of Georgia Cas Mudde. Mezi populisty řadí i hnutí ANO Andreje Babiše. "Obava z něj je podle mě namístě," říká o premiérovi. Je přesvědčen, že populistům nahrává nejen slabost tradičních stran, ale i situace, kdy společnost považuje kompromis za sprosté slovo. Mudde ale ohledně budoucnosti liberální demokracie nepropadá skepsi − pesimisté prý často podceňují sílu občanské společnosti a míru zakořeněnosti demokratických hodnot.

Cas Mudde je bez debat nejuznávanějším světovým odborníkem na fenomén zvaný populismus.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.