V porovnání s nákladnými vládními sliby za poslední období vypadá požadavek najít dvě miliardy v rozpočtu jako nepříliš náročný úkol. Přesto se tato suma, která v letošním roce chybí na financování sociálních služeb, stala důvodem k rozepři nejen mezi vládou a opozicí, ale dokonce i uvnitř vládní koalice.

Již druhý týden se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO) nemohou dohodnout, kdo má chybějící peníze na péči o seniory nebo těžce nemocné najít. Schillerová je přesvědčena, že peníze musí uspořit resort práce a sociálních věcí ve svém rozpočtu. Maláčová proto před třemi týdny oznámila zástupcům obcí a měst, aby už nepočítali s žádnými penězi na platy lidí v sociálních službách, a s případnými žádostmi je poslala právě za šéfkou státní pokladny Schillerovou. Přestřelka mezi politickými rivalkami tak nakonec přiměla opozici, aby svolala mimořádnou schůzi sněmovny, která měla na programu pouze tento bod: financování sociálních služeb.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru