Vždycky když naštvu lidi, tak se zaraduju, prohlásil v záchvatu upřímnosti Miloš Zeman v březnu 2017 na TV Barrandov. V téhle větě je schována odpověď na otázku, proč odmítl přijmout demisi ministra Antonína Staňka, proti kterému protestují stovky osobností české kultury. Je sice jasné, že pokud se na odchodu Staňka shodnou předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš, prezidentovi nezbude než výměnu akceptovat − ústava mu jinou možnost nedává. Ale Zeman si prostě užívá každou příležitost, kdy může prudit a navrch si připadat jako principál politického provozu. A nutno přiznat, že je v tom mistr.

V prezidentově postupu se samozřejmě dá objevit i dílčí motiv: vděčnost, či spíše protiplnění. Staněk splnil Zemanovo letité přání vypořádat se s šéfem Národní galerie Jiřím Fajtem. Toho prezident nemohl vystát, protože Fajt ve volbách podporoval jeho protikandidáty. Když tedy Staněk Fajta (spolu s šéfem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem) z nepřesvědčivých důvodů odvolal a politicky na to doplatil, Zeman splnil svou část neformálního kontraktu: za Staňka se postavil a drží ho ve funkci, dokud to jde. A to navzdory předsedovi ČSSD Hamáčkovi, který nakonec pochopil, že Staněk působí na ministerstvu kultury zhruba jako Shrek v opeře, což jeho straně neprospívá, a rozhodl se ho vyměnit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru