Vídeň letos už podesáté obsadila první místo v žebříčku nejlepších měst pro život, který každoročně sestavuje konzultační společnost Mercer. Prvenství s ohledem na kvalitu života jí loni už poněkolikáté přiřkl i výzkum The Economist Intelligence Unit. A letos navíc rakouská metropole zvítězila ve srovnávání nejchytřejších měst na světě Smart City Strategy Index. Podle rakouského experta na chytrá města Volkera Schafflera přitom řada těch nejchytřejších projektů ve Vídni nestaví na moderních technologiích, ale jde o inovace staré 30 až 200 let.

Vídeň opakovaně vyhrává mezinárodní žebříčky nejlepších měst pro život. Co je klíčem k tomuto úspěchu?

Vizionářské vedení města a silná správa orientovaná na výsledky. Mají velké know-how a vědí nejen to, jak správně vést město, ale i jak podporovat inovace a změny. Ve středu jejich zájmu jsou obyvatelé, kteří mají možnost ovlivnit podobu svého bydliště. Zástupci Vídně si uvědomují, že ve městě by se mělo dobře žít všem, nejen těm, kteří si to mohou dovolit. Výhodou Vídně je neměnné ekonomické a politické nastavení a rozpočet, který jejímu vedení umožňuje přemýšlet nad tím, jaké město chce vytvořit pro budoucnost. Výzvou, které skvělé metropole jako Vídeň v současnosti čelí, je myslet a pracovat mimo zažité rámce a naučit se využívat nové technologie ve svůj prospěch.

Rakouská metropole patří také mezi lídry v oblasti smart city. Co z ní dělá skutečně chytré město?

Zajímavé je, že jedny z těch nejchytřejších projektů ve Vídni jsou staré od 30 do 200 let. Příkladem je Donauinsel, což je přes 20 kilometrů dlouhý ostrov uměle vytvořený v letech 1972 až 1988, který slouží jako ochrana před povodní a zároveň jako rekreační oblast uprostřed města. Lidé si tam mohou zaplavat, jezdit na kole nebo si udělat piknik. Dalším chytrým řešením ještě z dob Rakouska-Uherska je dodávka pitné vody, která do Vídně teče přímo z Alp. Na cestě navíc protéká vodními elektrárnami, které z ní vyrábějí elektřinu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.