Nejznámější kryptoměna podražila tento týden takřka na devět tisíc dolarů. Jde o rekordní hodnotu, jíž bitcoin dosáhl za více než rok. Kdo si jeden bitcoin pořídil na Nový rok za 83 tisíc korun, má v něm nyní uloženo o 120 tisíc více. Po více než roce se bitcoin dostal nad 200 tisíc korun. Má skutečně objektivní hodnotu, nebo cena odráží ryze psychologické naladění lidí?

Největší americká banka JPMorgan Chase už na něj změnila názor. Předloni prohlásil její nejvyšší šéf Jamie Dimon, že využitelná hodnota bitcoinu je nulová. V nedávné analýze však ta samá banka využitelnou hodnotu bitcoinu přiznává. Nyní je zhruba pět tisíc dolarů.

Banka vychází z toho, že vznik bitcoinu není zadarmo. Vyžaduje značnou výpočetní sílu, a tedy hodně elektřiny. Že nyní bitcoin stojí zhruba o 75 procent více, než odpovídá jeho objektivní hodnotě, je pak už prý záležitostí opravdu spíše jen psychologických pochodů.

Lačnost spekulantů se snoubí s obavami těch méně zběhlých, aby nepropásli příležitost svézt se na vlně cenového růstu typu toho ze sklonku roku 2017.

Nafoukne-li se další bitcoinová bublina, může spekulanty uklidňovat alespoň to, že její splasknutí by nemuselo cenu populární kryptoměny srazit na nulu, ale na objektivní úroveň kolem už zmíněných pěti tisíc dolarů.

Související

Komentáře ke článku

Pavel Ševčík 02.06.2019 17:35
Pane Kovando, přece jako ekonom moc dobře víte, že nic jako objektivní hodnota neexistuje.
Lubomir Kapana 01.06.2019 12:29
S Bitcoinem se plati, proto ma hodnotu a budoucnost. Darknet je plny obchodu typu Alza, ale s uplne jinym zbozim... Napr. potrebuji si koupit neco co legalne nikde nekoupim a nechci, aby vedel prodavajici komu "to" prodava a naopak on nechce, abych vedel kdo to posila, mezitim je mezi clanek obchod, ktery kontroluje. Regulerni mena jen bez moznosti znehodnoceni bankami a sledovanim tranakci appd.
Jiří Kosina 30.05.2019 09:21
Pane Mucho, vysvětlovat lidem jako jste Vy, fungování a využití BTC, je jako mlátit prázdnou slámu.
Václav Mucha 29.05.2019 19:28
Obchodovat s měnou, kterou se neplatí, je jako obchodovat s obilím, které se nejí.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru