Západní státy se postupně mění v něco na způsob dividendových firem. Jejich hlavním účelem se stává zajistit peníze na důchody. V Česku, kde penze od státu tvoří drtivou většinu příjmů seniorů, to platí a bude platit více než kde jinde. Všechny ostatní výdaje jsou méně důležité až nepodstatné a finance se pro ně najdou jen proto, aby ekonomická síla státu neerodovala a nepodminovala právě budoucí "dividendy".

Demografická logika je neúprosná: na důchody jde čím dál větší část státního rozpočtu a podíl bude jen a jen růst. Nezvratně. Jednak poroste počet těch, kdo mají na penze nárok, jednak bude stále sílit tlak na to, aby kupní síla vyplácených důchodů neklesala a pokud možno rostla. V českém případě jsou důchody vnímány jako nespravedlivě nízké nejen penzisty, kteří "si je desítky let předpláceli", ale i většinou populace. V demokracii je výsledek předvídatelný. Významné zvyšování důchodů vyhrává volby, opačný přístup má potenciál shodit vlády a efektivně ukončit kariéru politiků, kteří (jedno z jak logického důvodu) penze škrtili. Příklady máme na očích.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru