Už více než rok se polostátní energetická společnost ČEZ snaží prodat své firmy v Bulharsku. Konečně to vypadá, že by za ně mohla dostat až devět miliard korun. Šéf firmy Daniel Beneš si ale připravil překvapení. Firma otáčí a po patnácti letech nákupů na východě i západě chce prodat i svá ostatní zahraniční aktiva.

V pátek jste zveřejnili pozvánku na valnou hromadu firmy, kde zmiňujete odprodeje některých firem, souběžně se vyrojily spekulace o tom, že chcete prodávat své společnosti v Rumunsku. Co tedy máte v úmyslu?

V rámci pozvánky na valnou hromadu přinášíme koncepci podnikatelské činnosti firmy. Tu neměníme každý rok, naposled jsme ji schvalovali v roce 2014. Je to řekněme zastřešující předstupeň pro strategii firmy. Musí ji schválit valná hromada a dává nám základní rámec toho, co by měla společnost dělat. Snažíme se v ní reagovat na to, co se děje na trzích a okolo nás, na nové technologie a na to, kam je dobré firmu směrovat.

Zároveň vnímáme, že akcionáři od nás chtějí nějakou stabilní a přiměřenou dividendu, stát po nás chce, abychom pro něj byli partnerem v naplňování státní energetické koncepce jak v oblasti jádra, tak v oblasti klimatických cílů. Proto budeme nyní svoji strategii více směrovat do České republiky, která teď pro nás bude absolutně prioritním trhem.

Která svoje zahraniční aktiva prodáte?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru