O víkendu bude Česko usilovat o evropský primát a má slušnou šanci, že ho získá. Disciplína? Nezájem o evropské volby. Už před pěti lety nám to málem vyšlo. Účast byla osmnáctiprocentní, takže jsme nestačili pouze na Slovensko, kde se voličů ignorujících volby našlo ještě více. Takže máme druhý pokus, a to by bylo, abychom tentokrát titul největších euroignorantů nezískali!

Otázkou je, proč jsme v téhle disciplíně tak dobří. Odpověď se zřejmě skrývá v nedávném výzkumu eurobarometru, který zjišťoval, s jakým pocitem si lidé v jednotlivých zemích spojují Evropskou unii. V Česku s přehledem zvítězily "pochybnosti" − uvedlo je 51 procent respondentů, což je suverénně nejvíc ze všech evropských zemí. A protože u nás, jak známo, není zvykem v případě pochybností zjišťovat o jejich předmětu co nejvíc, ale naopak se mu obezřetně vyhnout, je jasné, že převažuje tendence stavět se k celé EU bokem. Což platí i o evropských volbách. V Česku platí prostá rovnice "pochybuji, tedy na to kašlu". A tak se na eurovolby kašle.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru