Farmář Vladimír Kuncl energicky stoupá po strmé lesní cestě na kopec. "Vidíte tady ten odtok? To je pro hospodaření s vodou v krajině jedna z nejdůležitějších věcí," vysvětluje zadýchaně a ukazuje přitom na železnou svodnici, která protíná cestu napříč. Teď je suchá, ale když prší, zurčí tudy voda podobně jako v potoce.

"Strouha svádí dešťovou vodu zpět do krajiny, takže zůstává v lese. Kdybychom ji tady neudělali, voda by stekla po cestě do potoka, pak do řeky a odtekla by pryč," pokračuje Kuncl.

V podstatě tím popisuje celou filozofii hospodaření na svém biostatku Kunclův mlýn na Příbramsku. Tato biofarma, která tu funguje už od 90. let, je co do hospodaření s vodou a tím, jak pozitivně přispívá okolní krajině, jednou z nejlepších v republice. I proto Kunclův mlýn loni získal zlatou medaili v programu Pestrá krajina, který pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru