Byť TOP 09 v průzkumech dlouhodobě končí kolem pětiprocentní hranice, u evropských voleb její předseda a lídr koalice topky a STAN věří v dvouciferný výsledek. Do voleb jde s tím, že je v dalším volebním období třeba pracovat na zlepšování vnitřního evropského trhu a je nutné zvýšit obranyschopnost unie.

HN: Bezpečnost EU je podle vašeho programu jednou z priorit. Jde ale o téma, o kterém mluví každý. Myslíte, že zrovna jím přilákáte voliče?

Jsme tu pro voliče, kteří chtějí, aby bylo Česko v aktivním jádru EU. Nejsme pro ty, kteří balancují a hledají zlatou střední cestu: být v unii a mít její výhody a naopak nemít nevýhody. Tím se lišíme od ODS. Na rozdíl od ní chceme další rozvoj pobřežní a pohraniční stráže. Do roku 2027 by měla mít 10 tisíc příslušníků ze všech členských států. Jsme pro Schengen, ale nesmí nám být jedno, jak jsou chráněné vnější hranice unie. Proto chceme i větší dohled na celnice. Kontrola na nich dnes úplně nefunguje a dá se přes některé země propašovat zboží.

HN: Dlouhodobě se vymezujete proti Rusku. Měla by unie vůči němu zaujmout ještě tvrdší přístup?

Prosazuji co nejtvrdší, ale jsem realista a je mi jasné, že teď nejde dosáhnout dohody na zpřísnění současného přístupu. Je však třeba vnímat Rusko jako zemi, která porušuje mezinárodní právo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.