Týden jsou na operačním sále či v kanceláři, od dalšího dobrovolně oblékají maskáče a účastní se vojenského cvičení či výcviku. Život některých členů aktivních záloh české armády by ale nemusel být takto "rutinní". Neprofesionální vojáci se dosud účastnili vojenských cvičení či přehlídky u příležitosti 100 let republiky. Do budoucna by se mohli objevovat i mimo české území. Armáda zvažuje, že je nasadí při zahraničních misích.

Součástí zálohy ozbrojených sil, v níž jsou všichni, kteří složili vojenskou přísahu (absolvovali kdysi povinnou základní prezenční službu či prošli vojenskou školou), je už zhruba dvacet let také aktivní záloha. Do ní vstupují lidé dobrovolně. Stačí být alespoň vyučeným občanem České republiky ve věku od 18 do 60 let a projít vojenským výcvikem. Složení aktivních záloh je pestré. Jsou v nich lidé s vysokoškolským vzděláním, lékaři, starostové, bývalí vojáci, otcové, synové a dcery i manželské páry.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.