Málokterá profese se cítí oprávněna určovat, co je spravedlivé. Kněží spravedlnost přenechávají vyšší moci, soudci ji pokorně chápou jako nestrannou aplikaci právních norem a ekonomové ji neřeší vůbec, protože ji nelze vyčíslit ani zakreslit do grafu. Naproti tomu politici mají pro spravedlnost šestý smysl a i před letošními evropskými volbami ji ve veřejném prostoru dávkují lopatou.

Část politiků vidí nespravedlnost v českých mzdách a jala se ji i trestat – na plakátech za ni nekompromisně rozdává červené karty. Není ovšem zřejmé, koho vlastně za nepoměr mezi českými a západními mzdami posílají ze hřiště. Jsou to podniky, Evropská unie, nebo snad samotní zaměstnanci? Odpověď nabízí jiná česká politická strana, rudá právě jako ony karty. Podle ní za nízké mzdy může chybná hospodářská politika posledních 30 let. Přitom na ekonomické mapě Evropy je ještě dnes jasně patrná jizva bývalé železné opony, která zřetelně rozděluje kontinent na vysoko- a nízkopříjmové části. Ještě v roce 1950 dosahovala ekonomická úroveň Československa 94 procent té rakouské. Do konce experimentu s rudým hospodářstvím v roce 1989 stačila spadnout až na 54 procent a nyní se pomalu škrábe zpátky. Fotbalovou hantýrkou se jednalo o likvidační zákrok a je s podivem, že sám jeho strůjce se pohoršuje nad důsledky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru