Je krásné odpoledne zalité zlatým sluncem, poznamenal si téměř před 160 lety do svého deníku matematik Charles Dodgson. Právě se vrátil z výletu po Temži, po níž se na malé bárce plavil s třemi dívkami. Jedna z nich se jmenovala Alenka. Britský učenec − později známý spíše jako Lewis Carroll − ten den vymyslel příběh, který fascinuje nejen děti, ale inspiroval i řadu vědců. V pokračování jeho slavné Alenky v říši divů, které vyšlo roku 1871, šest let po prvním dílu, pod názvem Za zrcadlem a co tam Alenka našla, vystupuje i postava Červené královny. Ta dala jméno novému evolučnímu zákonu, který radikálně rozšířil původní myšlenky Charlese Darwina.

Do příchodu Červené královny se Darwinovi nástupci v evoluční teorii soustředili zejména na schopnost živočichů přizpůsobit se okolnímu neživému prostředí. Úspěšně tak například vysvětlili, že tlustá srst ledního medvěda je projevem adaptace na polární zimu a naopak velbloudí hrby na nesnesitelná horka. To je dovedlo k závěru, že čím déle budou daní živočichové na Zemi, tím lépe budou svému prostředí přizpůsobeni a tím nižší je pravděpodobnost jejich vyhynutí. A mysleli si to minimálně ještě v 70. letech minulého století − včetně amerického evolučního biologa Leigha Van Valena.

V živočišné říši probíhají neustálé závody ve zbrojení

Když se ale Van Valen začal na počátku 70. let probírat fosilními záznamy, zjistil, že tu něco nehraje. Díky statistické analýze vzorků došel ke zjištění, že z pohledu šance na vyhynutí je zcela irelevantní, jak dlouho daný druh Zemi obývá. Jinak řečeno je jedno, jestli druh žije na Zemi miliony let, nebo jen tisíce let, protože pravděpodobnost, že vyhyne, je stále stejná − jde jen o náhodu. Van Valen tak zjistil, že mezi biology v té době všeobecně přijímaný závěr nemá vůbec oporu v realitě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.