Mým cílem je vyčistit oceány od mikroplastů, ale předtím je nejdřív musím umět najít," vysvětluje školačka ze sedmé třídy svůj systematický přístup. Mikroplast je jakýkoliv kousek plastu o průměru menším než pět milimetrů, takže se nejedná o snadnou záležitost. "Každý rok se do oceánu dostane osm milionů tun plastu," popisuje Anna Du problém v rozhovoru pro HN. "Jde o odpad, který nikam nezmizí, jen se časem rozloží na malé neviditelné kousky, usadí se na dně a proniká do těl ryb." Cestou potravinového řetězce mikroplasty skončí až v našem jídelníčku.

Vědecké studie ukazují, že mikroplasty jsou všude, i na těch nejodlehlejších a zdánlivě nejčistších místech, jako jsou například Galapágy. Nejvíce se hromadí na dně oceánů, ale jsou i v pitné vodě, která nám doma teče z kohoutku, v půdě, ve vzduchu, v dešti. O tom, jaký mají skutečný dopad na životní prostředí a lidské zdraví, se ale doposud moc neví. Někteří odborníci předpokládají, že mikroplastové částice na sebe mohou vázat toxické látky, což v lidském těle může představovat vážná zdravotní rizika. Všichni se ale shodují na tom, že vzhledem k jejich množství v přírodě jde opravdu o obrovský problém.

Anna přišla na to, jak tyto pouhým okem neviditelné částečky identifikovat na dně oceánu. Sestavila přístroj, který pluje pod vodou a pomocí zabudované kamery mořské dno prohledává. Jde o dálkově řízeného robota (ROV − remotely operated underwater vehicle), který mikroplasty umí odhalit pomocí infračervené spektroskopie. To je způsob analýzy látek, který zkoumá jejich molekulovou strukturu a chemické vlastnosti. Annin přístroj tak dokáže na mořském dně rozpoznat mikroplasty od ostatních věcí, které se tam vyskytují přirozeně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.