Jak zhodnotit naši 15letou zkušenost s Evropskou centrální bankou (ECB)? S ECB se guvernér zemí mimo eurozónu potkává nejméně třikrát za půl roku. I ČNB je totiž, což širší veřejnosti moc známo není, jako centrální banka součástí systému evropských centrálních bank, je dokonce s nepatrným podílem akcionářem ECB. A jako taková se schází v nejširším, tzv. řídicím výboru ECB, kde se debatuje primárně makroekonomická situace, ale i témata z oblasti finanční stability, vnějších vztahů ECB a centrálních bank eurozóny a mnoho zpráv určených většinou pro veřejnost.

Především je třeba uvést, že každá centrální banka, tedy i ECB, se jako měnová autorita pohybuje uvnitř trojúhelníku tří rizik, jejichž dramatičtější naplnění může vést ke zpochybnění její existence. První, a veřejnosti nejznámější, je určitě hyperinflace.

Druhé riziko, které si veřejnost uvědomuje už méně, je dlouhodobá deflační epizoda. Navzdory obecné představě to nebyl prudký růst cen (mé generaci tak známý z Remarquových románů), který přinesl politické otřesy vrcholící druhou světovou válkou. Hitlera a jiné neblahé postavy k moci přivedla deflační epizoda velké deprese. Ta samozřejmě centrální banky jako měnové autority takřka úplně "upozadila".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru