Slovenský parlament ve středu změnou zákona zrušil omezení při hraní či zpívání hymny cizího státu lidmi a firmami, které při prolomení veta prezidenta Andreje Kisky schválili poslanci minulý týden. Nejnovější změnu příslušného zákona podpořila výrazná většina přítomných poslanců, platnost nabude po podpisu prezidentem a po zveřejnění ve sbírce zákonů.

Původně schválená novela o státních symbolech, která vstoupila v platnost právě dnes, pod hrozbou pokuty umožňuje hrát nebo zpívat hymnu cizích zemí na Slovensku jen v případě, že je přítomna i oficiální delegace daného státu. Nyní sněmovna do zákona doplnila ustanovení, že zmíněným omezením není dotčeno právo lidí a právnických osob hrát nebo zpívat státní hymnu jiného státu.

Hymny se hrají například při návštěvě vrcholných politiků na Slovensku, ale také během nynějšího hokejového šampionátu, který hostí Bratislava a Košice. Příslušníci početné maďarské menšiny na Slovensku zase často používají státní hymnu Maďarska.

Související

Podle dřívějšího vyjádření předsedy parlamentu a šéfa nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka by se původně schválená regulace vztahovala pouze na hraní a zpívání hymny jiných států během státního svátku, výročí a při dalších významných příležitostech.

Právě SNS do zákona o státních symbolech dříve prosadila zpřísnění podmínek hraní a zpívání hymny jiných zemí a také ustanovení, že sportovci při reprezentaci země musejí upřednostnit na dresech státní znak. Slovenský hokejový svaz totiž původně chtěl na dresech reprezentace pro nynější hokejový šampionát použít upravený státní znak. Krátce před zahájením turnaje minulý týden svaz ale ustoupil a pro hráče připravil dresy se státním znakem na hrudi. V opačném případě by slovenští hokejisté museli dresy měnit v průběhu mistrovství. Ustanovení ohledně používání státního znaku na dresech sportovců zůstane v platnosti i po nyní schválené novele zákona.

Související