Při pohledu na klasifikaci Bloombergu je Česko zařazeno do skupiny zemí Eastern Europe, tedy do spolku začínajícího Albánií přes naše středoevropské sousedy až po Turecko a Ukrajinu. Občasný výkyv na rozvíjejících se trzích proto může stáhnout i českou korunu.

Pokud si však analytici v Londýně či New Yorku dají práci a podívají se na naše makroekonomická data, najdou přívětivý obrázek, který se velmi vymyká standardu zemí z našeho regionu a vlastně i celé EU. Jde např. o kumulovanou výši státního dluhu, nezaměstnanost či inflaci. Ekonomika rostoucí rychleji než staré země eurozóny. Přebytková obchodní bilance i běžný účet zase indikují, že koruna by měla mít tendenci posilovat. Je to už 11 let, kdy (byť krátce) dosáhla nejsilnější úrovně vůči euru, a to 22,90 Kč/euro. Naše ekonomika je od té doby bezpochyby silnější, a proto by byla namístě i silnější měna.

Ze zahraničního pohledu se současná investice do českých státních bondů promítá do rovnice, kde by očekávaný výnos z inkasovaného kuponu mohl být podpořen dalším posílením koruny. To ovšem za předpokladu, že by nebylo objemných korunových pozic investorů z dob intervencí ČNB… Zdá se, že jejich odkaz oslabuje měnu i dlouho po jejich ukončení a ani dvouprocentní sazby na tom moc nezmění.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru