Nedílnou součástí financování vozu je i jeho pojištění. To přitom ovlivňuje i způsob, jak si majitel auto kupuje. Může jej pořídit za hotové, na úvěr, nebo si sjednat takzvaný operativní leasing, kdy si auto fakticky jen pronajímá a po uplynutí určitého období jej vrací. Zatímco u operativního leasingu vůz pojišťuje leasingová společnost a "majitel" (ve skutečnosti nájemce) vozu si s ním nemusí dělat starosti, v prvních dvou případech se majitel sjednání pojištění nevyhne.

V případě nákupu na úvěr je možné pojištění sjednat přímo s půjčkou, a to od smluvních partnerů poskytovatele úvěru. Platba pojistného bývá zahrnuta i do měsíční splátky. Není to však podmínkou a nový majitel si může pojištění sjednat i jinde. Sjednání havarijního pojištění zpravidla je podmínkou úvěru, financující společnost si tak kryje svou zástavu, tedy vůz.

Pojištění vozů je přitom zejména poslední rok pod silným ekonomickým tlakem a pojišťovny přiznávají, že musí zdražovat. Správná volba pojistky tak může novému majiteli vozu výrazně snížit celkové náklady na financování. Čeští klienti jsou navíc poměrně konzervativní, a na tuzemském trhu tak lze narazit na velmi rozdílné nabídky. "Lidé se aktivně o pojištění nezajímají, a tak trvá i několik let, než jsou pojišťovny nuceny reagovat na jiné konkurenční nabídky," popisuje Martin Podávka, analytik společnosti Partners.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru