Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, považovaná za jedno z největších rizik pro světovou ekonomiku, se opět přiostřuje. Američané nejprve v pátek zvýšili cla na čínské importy v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 na 25 procent. Zároveň byl zahájen proces, který by měl vést k uvalení cla v téže výši takřka na veškerý zbývající dovoz z Číny, jenž dosud nebyl clem zatížen. Jde o zboží v objemu zhruba 300 miliard dolarů ročně. Nyní se napjatě čeká, jaká budou odvetná čínská opatření.

Americký prezident Donald Trump v pondělí varoval Peking před odvedou pod hrozbou ještě vážnějších důsledků. Američany pak vyzval, aby zboží nekupovali v Číně. "Není důvod, aby americký zákazník cla platil," napsal na Twitteru. "Clům se je možné také zcela vyhnout, pokud nakupujete v bezcelní zemi, nebo když zboží koupíte v USA (nejlepší nápad)," doplnil. Trump rovněž poznamenal, že mnoho společností, na které cla dolehla, přesídlí z Číny do Vietnamu nebo do jiných asijských států. "Proto chce Čína tak nutně dohodu! V Číně nezůstane nikdo, s kým by bylo možné obchodovat. Velmi špatné pro Čínu, velmi dobré pro USA!" uvedl. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.