Sice to tak v posledních dnech nevypadá, ale Čína není v očích Trumpovy administrativy jediným klíčovým viníkem obřího schodku amerického zahraničního obchodu. Tím dalším jsou auta. Americký ministr obchodu Wilbur Ross se před víkendem vyjádřil varovně: "Polovina amerického schodku vzniká obchodem s Čínou, polovina zase obchodem s auty." Svá slova pronesl v Lucembursku, takže je Evropa nemohla přeslechnout. Ano, hovořil-li Ross o autech, měl na mysli zejména ta evropská.

Právě Rossovo ministerstvo v únoru prezidentu Donaldu Trumpovi doručilo zprávu, jež posuzuje, zda ponejvíce právě evropská auta představují pro USA bezpečnostní hrozbu. Prezident má do 18. května lhůtu, aby na základě zprávy rozhodl. Rossova slova lze číst tak, že je to hotová věc: "Jedním z hlavních cílů administrativy je snížení obchodního schodku," uvedl doslova. "A abychom toho dosáhli, musíme se vypořádat s deficitem s Čínou a s deficitem s auty." Pokud Trump opravdu otevře "druhou frontu" své obchodní války, frontu evropskou, zabolí to hlavně Německo, které do Ameriky vyváží ve velkém auta a autodíly. Po zahrnutí nepřímé expozice vůči USA je ale třeba k obzvláště ohroženým zemím připočíst ještě Česko, Slovensko a Maďarsko.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru