Co to znamená, když do čela ministerstva spravedlnosti nastoupí Marie Benešová, už pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová jednou zažila. Když se v roce 2013 stala Benešová členkou úřednické vlády Jiřího Rusnoka, bylo zřejmé, že obě dámy nejsou zrovna naladěné na stejnou notu. Osobně, ale ani odborně. V názorech na reformu státního zastupitelství se spíše rozcházely. Nyní se obě setkávají ve staronových rolích podruhé.

V situaci, kdy ministryně Benešová přichází s návrhy na významné změny v justici a zároveň se proti ní už třetí týden v řadě svolávají demonstrace v ulicích, varuje Bradáčová před zásahy do státních zastupitelství a soudů. Za odstrašující příklad dává Polsko či Maďarsko, kde vládní strany dostaly justici pod svoji politickou kontrolu. Přiznává také výhrady k tomu, aby změny prosazovala vláda, v jejímž čele sedí trestně stíhaný premiér.

HN: Ministr spravedlnosti je nejvlivnějším právníkem v zemi, řekla jste před půlrokem v rozhovoru pro měsíčník Právní rádce. Kterou z ministrových pravomocí považujete za nejdůležitější?

Ve vztahu ke státnímu zastupitelství je to určitě možnost ovlivňovat personální politiku. Možnost vlivu na personální obsazení je v první řadě ve vztahu k hlavě státního zastupitelství, nejvyššímu státnímu zástupci. Bez návrhu ministra spravedlnosti ho nemůže vláda ani jmenovat, ani odvolat. Rozhodnutí ministra je naprosto klíčové. Ministr spravedlnosti také jmenuje a případně odvolává i všechny další vedoucí státní zástupce. Rozhoduje také o trvalém překládání státních zástupců. To znamená, že jeho vliv na personální politiku v rámci státního zastupitelství je zcela klíčový.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru